Bosu Topu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bosu Topu Nedir? Bosu Topu Ne İşe Yarar? Bosu Topu Nasıl Kullanılır?

 

BOSU kelime anlamı olarak “both sides utilized” yani Türkçe olarak “İki yan da kullanılır” anlamına gelmektedir. Bir Pilates topunun ikiye bölünüp bir tarafının sert plastikle kaplandığı denge aletidir. Fakat pilates topunu ortadan böldüğümüzde BOSU dan daha yüksek olacaktır o nedenle pilates toopunun %35 i kadar bir büyüklüğe sahiptir diyebiliriz.

Her geçen gün yeni antrenman aletlerinin hayatımıza girdiği bu dönemde BOSU da sadece yağ yakmak ve kardiyo yapmak için değil aynı zaman da denge gelişimi ve küçük kas gruplarımızın çalışması için de birebirdir. 

BOSU ya ilk başladığınızda squat gibi harekerleri önce sert zemini yerdeyken yapıp, dengeniz geliştikten sonra BOSU yu tesr çevirerek bu hareketlere devam edebilirsiniz. Bosu ile Burpee, Push-Up, Side Plank, Mountain Climbers, Single Leg Plank, Lunge, Side Lunge, Side Hops gibi harekerlei yapabilir ve hayal gücünüz çerçevesinde yeni hareketler de ekleyerek antrenmanlarınızı daha zevkli ve verimli hale getirebilirsiniz.

About admin

Check Also

Madhav Sheth

Fitness Bilekliği Çıkış Tarihini Belli Oldu

Realme CEO’su Madhav Sheth, YouTube’daki ‘AskMadhav’ programının 14. bölümünde fitness bilekliğinin çıkış tarihini açıkladı. Madhav, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir