Sporcuların Kullandığı Doğal Bağışıklık Güçlendiri Besinler

Soğuklar yüzünü göstermeye başlamışken hastalıklar da kapıyı çalıyor. Hastalıklara karşı koruma sağlamak için en önemli konu bağışıklığı güçlü tutmaktan geçiyor. Peki bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir?

Bazı besinleri yeterli miktarda ve düzenli olarak tüketmek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Zayıf bağışıklık sistemi hastalıklara yakalanmaya mahrum bıraktığı için doğal yollardan bu gücü sağlamak gerekiyor.

Kış denilince akla ilk gelen C vitamini yönünden zengin beslenmektir. Özellikle greyfurt bağışıklığı kuvvetlendirerek grip, soğuk algınlığı gibi kışın sıkça rastlanılan hastalıklara karşı korur.

Yaban mersini antioksidan yönünden çok zengin bir besindir. İçeriğindeki şeker oranı az olduğu için bağışıklığı da dosttur. Özellikle kanser olmak üzere birçok hastalığa savaş açar.

Yemeklere çok yakışan mantar da beslenmenizde yer almalıdır. Protein, lif, vitamin ve mineraller yönünden zengin olmasıyla vücudu enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliktedir.

Omega 3 kaynağı olan keten tohumunu tüketmeniz gerekir. Antioksidan özellikli olması, serbest radikallerin yarattığı hasarı en aza indirir. Solunum yolu iltihabını da önler.

Sevilen sebzelerden biri olan karnabahar bağışıklığın yanı sıra sindirim sistemine de dost bir besindir. Antioksidan içeriğiyle hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır.

Omega 3 yönünden zengin olan balık protein açısından da güçlüdür. Haftada 2-3 kez balık tüketmek bağışıklığınızı güçlendirerek kış hastalıklarına karşı da önlem almanızı sağlar.

About admin

Check Also

Sporcu Besinleri

Biyologlardan meyvenin kökenleri üzerine bilimsel çalışma

Yeni bir makalede, kıdemli yazar doçent Ana Caicedo liderliğindeki evrimsel biyologlar ve genetikçilerden oluşan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir